Tarina

Anu Satu Maarit Melkko, s. 1963

Olen 55-vuotias liperiläinen Kristillisdemokraattien Pohjois-Karjalan piirin toiminnanjohtaja ja kuntapoliitikko. Koulutukseltani olen terveydenhoitaja. Työkokemusta on kertynyt jo yli kolmekymmentä vuotta kunnallisesta sosiaali- ja terveydenhuollosta, erikoissairaanhoidosta sekä yksityisestä sosiaali- ja terveydenhuollosta. Olen toiminut 11 vuotta esimiestehtävissä ensin yhdistyksen ylläpitämässä tehostetussa palveluasumisessa ja nyt toista vuotta Siun Sotessa vastaavassa tehtävässä.

Perhe

Perheeseeni kuuluu kaksi tytärtä.  18-vuotiaan esikoistyttäreni adoptoin Kiinasta ja 15-vuotiaan kuopuksen Intiasta. Olen heistä sanomattoman kiitollinen.

Harrastukset

Harrastuksiini kuuluvat tukiperhetoiminta, seurakunnan toimintaan osallistuminen, puuhastelu perheen ja puutarhan parissa, ulkoilu, käsityöt sekä lukeminen.

Mukaan politiikkaan

Jo nuorena koulun historian ja yhteiskuntaopin tunneilla koin hyvin voimakkaasti epäoikeudenmukaisuuden, jota kohtasivat erityisesti lapset ja naiset. Politiikka tuntui kuitenkin kaukaiselta asialta joka tapahtui jossain vallan saleissa etäällä tavallisesta ihmisestä.

Muutto Rääkkylään vuonna 1992 toi päätöksenteon ja sen vaikutukset lähelle. Toistakymmentä vuotta seurasin kunnallispolitiikka lehdistä ja lehteriltä. Halu vaikuttaa omassa lähiyhteisössä lasten ja lapsiperheiden puolesta sai suostumaan ehdokkaaksi Kristillisdemokraatteihin vuoden 2004 kunnallisvaaleissa.

Miksi Kristillisdemokraatit?

Kristillisdemokraatit oli minulle selvä valinta, koska puolueen arvot vastaavat omiani. Kaiken lähtökohtana on kristillinen ihmiskuva ja kristilliset perusarvot. Ne ovat yleispäteviä ja kestäviä hyveitä, jotka nousevat Raamatusta ja kristillisestä perinteestä. Lisäksi ne suojaavat elämää. Arvoni löytyvät tarkemmin oman otsikon alta.

 

Vaikuttamassa

Suomen Kristillisdemokraattien Naispiirin jäsen 31.07.2018 –
Liperin Kunnanvaltuuston jäsen 01.07.2017 –
Liperin Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja 01.07.2017 –
Liperin KD:n paikallisosaston jäsen 31.07.2015 –
Liperin KD:n paikallisosaston puheenjohtaja 01.01.2016 –
Suomen Kristillisdemokraattien puoluevaltuuston jäsen 01.01.2017 –
Suomen Kristillisdemokraatit r.p.:n puoluehallituksen varajäsen 01.01.2013 21.12.2016
Pohjois-Karjalan Kristillisdemokraattien piirin toiminnanjohtaja 01.01.2017 –
Pohjois-Karjalan Kristillisdemokraattien piirin varapuheenjohtaja 01.01.2013 31.12.2016
Pohjois-Karjalan Kristillisdemokraattien piirihallituksen jäsen 01.01.2013 31.12.2016
Rääkkylän kunnanvaltuutettu KD 01.01.2005 – 30.07.2015
Rääkkylän kunnanhallituksen jäsen 01.01.2009 – 30.07.2015
Rääkkylän Kunnanhallituksen varapuheenjohtaja 01.01.2013 30.07.2015
Rääkkylän sivistyslautakunnan jäsen 01.01.2005 – 31.12.2008 ,
Rääkkylän kunnanhallituksen varajäsen 01.01.2005 – 31.12.2008
Hytkes-johtokunnan puheenjohtaja 01.01.2007 – 31.12.2008
Rääkkylän KD:n paikallisosaston jäsen 18.10.2004 31.7.2015
Rääkkylän KD:n paikallisosaston puheenjohtaja 01.01.2006 – 30.12.2013
PKO:n edustajisto 1.4.2016 –
Rääkkylän Suojakotiyhdistyksen johtokunnan jäsen 2000 – 2001

 

Eduskuntavaaliehdokkaaksi

Minua pyydettiin ensimmäisen kerran eduskuntavaaliehdokkaaksi vuoden 2011 vaaleissa. Silloin tyttäreni olivat niin nuoria, että asetin heidät etusijalle.
Vuonna 2015 minua pyydettiin uudestaan eduskuntavaaliehdokkaaksi ja silloin harkitsin vakavasti ehdokkuutta. Kesällä 2014 vanhempi tyttäristäni kuitenkin sairastui äkillisesti ja vakavasti. Asetin lapseni jälleen etusijalle. Tyttäreni toipumisen jälkeen toimin Pohjois-Karjalan KD:n vaalipäällikkönä.
Tällä hetkellä perheeni voi hyvin ja tyttäreni tukevat ehdokkuuttani. Sisimpäni palo vaikuttaa niin, että yhteiskunnasta tulisi inhimillisempi ja oikeudenmukaisempi, ei ole laantunut.

Olen ehdokkaana eduskuntavaaleissa 2019.